Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w ramach programu Złote Szkoły NBP ma za sobą spotkanie z Ekspertem. Naszym gościem była Pani Magdalena Kotkiewicz, pracownik Banku PKO BP S.A. w Drobinie. Poniżej przedstawiamy relację ze spotkania, przygotowaną przez ucznia I klasy Technikum Handlowego Adriana Gajewskiego.
W dniu 16 kwietnia 2021 roku, odbyło się spotkanie z pracownikiem Banku PKO BP S.A., Panią Magdaleną Kotkiewicz. Mimo pracy zdalnej zajęcia odbywały się w interaktywnej atmosferze. Nasz Gość przekazał nam wiele informacji i porad związanych z bankowością.
Jednym z głównych tematów spotkania było zakładanie pierwszego konta bankowego. Pani Kotkiewicz, udzieliła nam licznych informacji dotyczących tworzenia i funkcjonowania kont bankowych. Dowiedzieliśmy się, że Banki oferują konta młodzieżowe, które można zakładać od 13 roku życia. Takie konto zakładają nam rodzice i to oni podpisują niezbędne dokumenty.
Nasza ekspertka przekazała nam również wiele porad odnośnie prowadzenia rachunku bankowego i kryteriów jakimi powinniśmy się kierować podczas jego zakładania. Gość opowiedział także o oszczędzaniu na lokacie, a także o bezpieczeństwie i ochronie danych naszych kont.
Pani Kotkiewicz opowiadała też o rodzaju i zasadach działania kart płatniczych. Oprócz tego ekspertka rozmawiała z nami o procedurach związanych z zaciąganiem kredytów, oraz o możliwościach ich spłacania.
Dla nas uczniów, to spotkanie było cennym doświadczeniem i zastrzykiem wiedzy odnośnie pracy w naszym przyszłym zawodzie, a także praktycznych informacji o finansach w dorosłym życiu. Mogliśmy też rozwiać nasze wątpliwości zadając ekspertce pytania, na podstawie których powstał poniższy wywiad.
Uczniowie: Czy lubi Pani swoją pracę?
Pani Magdalena Kotkiewicz: Lubię swoją pracę. Przede wszystkim praca ta polega na kontakcie z ludźmi, z klientami, a ja lubię kontakt z innym człowiekiem. Lubię dni takie jak ten, czyli kiedy mogę spotkać się z młodymi ludźmi, może w nietypowy sposób bo on – line, ale wtedy mogę zaprezentować pracę bankowca, pochwalić się tym czym się zajmujemy. Moja praca to miejsce, gdzie mogę się realizować i rozwijać.
Co jest najtrudniejsze w Pani pracy?
Bank stawia przed pracownikami bardzo dużo wyzwań, jednak można powiedzieć, że najtrudniejsza jest praca z klientem. Jednak z drugiej strony jest to też najprzyjemniejszy aspekt pracy. Każdy klient wymaga indywidualnego podejścia, co niejednokrotnie może przysporzyć trudności, ale jednocześnie sprostanie oczekiwaniom klienta daje ogromną satysfakcję z pracy.
Jakie zalety posiada praca w banku?
Praca w bankowości niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim, daje możliwość pełnego rozwoju osobistego i zawodowego, pozwala osiągnąć upragnioną pozycję społeczną. Stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju zawodowego w obrębie instytucji to niewątpliwe atuty tego wyboru.
Na czym polega praca w banku?
Praca w banku jest zróżnicowana w zależności od stanowiska. Tak naprawdę jesteśmy usługodawcą czyli robimy rzeczy, które wymagają od nas klienci i dla satysfakcji tych klientów. Wykonujemy dla nich pewne usługi: wypłacamy gotówkę, przyjmujemy wpłaty, zakładamy konta, wykonujemy przelewy z tych kont.
Czy uważa Pani, że każdy mógłby zostać pracownikiem banku?
Jeżeli macie dość chaotyczne usposobienie, to praca bankowca nie jest dla Was. Współcześnie od osoby, która decyduje się na pracę w tym charakterze wymaga się przede wszystkim: odporności na stres, precyzji, analitycznego myślenia, umiejętności stosowania logiki w pracy, obiektywizmu, ostrożności. To cechy podstawowe, które trzeba spełnić, aby w ogóle myśleć o zostaniu bankowcem. Do tego możecie dorzucić m.in. wyobraźnię, która jest potrzebna w każdej pracy i często pomaga nawet tym, którzy na co dzień posługują się cyframi i śledzą wykresy.
Wydaje się, że kontakt z klientem jest kluczowy w tym zawodzie. Jakie Pani widzi inne istotne aspekty w tej profesji?
Tak, rzeczywiście kontakt z klientem jest bardzo ważny. Ogromne znaczenie ma również umiejętność zapanowania nad stresem, zwłaszcza tym paraliżującym. Praca w bankowości przynosi bardzo dużo radości oraz niezapomnianych sukcesów. Niemniej jednak, należy pamiętać, że wiąże się również z dużą odpowiedzialnością zarówno materialną jak i cywilną.
Na co powinien nastawić się młody człowiek decydując się na pracę w banku?
Przede wszystkim na dużą dawkę wiedzy do opanowania, częste wyjazdy służbowe, ciężką pracę, bezpośredni kontakt z klientem oraz pracę zespołową, która jest kluczem do sukcesu.